KUMADİN NASIL KULLANILIR?

Varfarin, kan pıhtılaşmasını önleyen oral antikoagülan bir ilaçtır. Ticari olarak Coumadin(Kumadin), Jantoven, Marevan ve Waran olarak kullanılır.

Kumadin,faktör II, VII, IX ve X ve antikoagülan protein C ve S. faktörlerinin üretimini azaltarak kan pıhtılarının oluşmasını önler.

Varfarin, pulmoner emboli ve derin ven trombozu (DVT ) riskini azaltmak amacıyla pıhtı oluşma riski olan hastaların tedavisinde kullanılır.

Ayrıca atriyal fibrilasyonu olan veya suni kalp kapakçıklı hastalarda, inme riskini azaltmak için ve kalp krizinden sonra kullanılır.

Diz veya kalça replasmanı gibi bazı ortopedik ameliyatlarda kan pıhtılarının oluşumunun önlenmesinde de yardımcı olur.Pıhtılaşma nedeniyle koroner arter stentlerinin tıkanmasını önlemede kullanılır.

Kumadin yan etkileri nelerdir? 

En ciddi iki yan etkisi kanama ve nekrozdur(kangren).

Kanama, herhangi bir organ veya dokuda ortaya çıkabilir. Beyinde olan kanama ciddi şikayetlere ve felce neden olabilir. Eklemlerde kanama eklem ağrısı ve şişliğe neden olabilir. Mide veya bağırsaklarda kanama zayıflamaya, baş dönmesi ve bayılmaya, siyah katran şekilde dışkılamaya, kusmukta kan görülmesine neden olabilir. Böbreklerde kanama ağrı ve idrar kan görülmesine neden olabilir.

Diğer yan etkileri şunlardır:

Morarmış, ağrılı ayak parmakları

Ciltte isilik tarzı lezyonlar

Saç dökülmesi

Şişkinlik, ishal

Sarılık (gözlerde ve ciltte)

Doz aşımı belirtileri olarak diş eti kanamaları, morarma, burun tıkanıklığı, aşırı menstrüel kanama ve yara ve kesiklerin uzun süre kanaması görülebilir.

Kumadin hangi dozlarda kullanılır?

Kumadin gıdalarla birlikte veya aç karnına alınabilir.

Kumadin, karaciğer tarafından metabolize edilir (inaktive edilir) ve böbrekler tarafından atıldığından, karaciğer ve böbrek fonksiyon bozukluğu olan hastalarda dozajların düşürülmesi gerekir.

Kumadinin etkisini ölçmek ve doz ayarlamak için sık aralıklarla kan testleri (INR testi) yapılır.

Kumadinin doz ayarının yapılması için INR aralıkları belirlenmiştir.

Tedavi genellikle günde bir kez 2 ile 5 mg arasında başlatılır ve doz INR testlerine göre ayarlanır. Hastaların tipik olarak günde 2 ile 10 mg arasında kumadin kullanması gerekir.

Bunu da Okuyun

PROZAC NEDİR? NE AMAÇLA KULLANILIR?

Fluoksetin (Prozac/Prozak), depresyon, panik atak, obsesif kompulsif bozukluk, yeme bozukluğu (bulimia) ve adet öncesi sendromun ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.