ALERJİYİ DOĞAL YOLLARLA NASIL YENEBİLİRİZ?

alerjiSaman nezlesi, alerjik rinit veya mevsimsel alerji oldukça rahatsız edici bulguları olan bir hastalıktır. Hapşurma, kaşıntılı gözler, burun akıntısı, sinüslerde baskı şikayetlerin başlıcalarıdır ve tüm bu bulgular dayanılmaz olabilir.

Bu bulgulara karşı antihistaminik ilaçlar kullanılır. Antihistaminikler histamin salınımını bloke ederek alerjik reaksiyonların ortaya çıkmasını engellemeye çalışırlar. Peki doğal yollarla bunu başarabilir miyiz?

İşte size doğal en iyi 4 antihistaminik:

1-Isırgan otu:

Yapılan çalışmalarda kurutulmuş, dondurulmuş ısırgan otunun doğal bir antihistaminik olduğunu ve alerji bulgularını azalttığı gösterilmiştir.

2-Kuarsetin:

Kuarsetin doğal olarak soğan, elma, greyfurtta  ve diğer bazı ürünlerde bulunan bir antioksidandır. Alerjinin solunum yolu ile ilgili bulgularında iyileşmeyi sağladığı gösterilmiştir.

3-Bromelayin:

Bromelayin en sık olarak ananasta bulunur. Alerjinin neden olduğu solunum yolu rahatsızlıklarında ve inflamasyonun iyileşmesinde rolü olduğu söylenmektedir.

4-C Vitamini:

Bulunması en kolay doğal antihistaminik C vitaminidir. Uzmanlar günde 2 gram C vitaminin en iyi antihistaminik olduğunu söylemektedirler.

Bunu da Okuyun

ALERJİK RİNİT

Nazal mukozanın iltihabına (inflamasyon) alerjik rinit adı verilir. Kronik hapşuruk, burun akıntısı , kaşıntı, burun ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.