KORONER KALSİYUM SKORLAMA NEDİR? NASIL YAPILIR?

Koroner arter kalsiyum skoru, kalp kasını besleyen atardamarların duvarlarındaki kalsiyum miktarını bilgisayarlı tomografi (BT) taraması kullanılarak yapılan bir ölçümüdür. Arter duvar sertleşmesini ifade eden ateroskleroz varlığını gösterir ve beş ile on yıl içinde bir kalp krizi veya inme geçirme riskiniz hakkında bilgi verir.

Arterlerin duvarları ve özellikle kalp kası arterlerinin  iç katmanlarında yağ ve iltihap hücreleri birikebilir. Bu durum arterin boyutunu daraltabilir ve egzersiz yaparken angina adı verilen göğüs, boyun ve üst kolda ağrıya neden olabilir. Zamanla arterler tıkanır ve  kalp kasının ölümüne neden olan pıhtılar koparak kalp krizi (miyokard enfarktüsü/MI)denilen duruma neden olabilir.

Zamanla, arter duvarındaki iltihaplı tortular üzerinde kalsiyum birikir. Bu kalsiyum,arter duvarındaki aterosklerozun güvenilir bir göstergesidir ve koroner arter kalsiyum skorlamasında ölçülen bu kalsiyum miktarıdır. Kalsiyum miktarı ne kadar çok (ve bu nedenle ateroskleroz ne kadar daha fazla) ise  kalp krizi veya inme riski o kadar yüksektir.

Yüksek bir kalsiyum skoru mutlaka  kalp krizi geçireceğiniz anlamına gelmez; yalnızca, düşük puanı olan  birine göre daha fazla ihtimaliniz olduğunu gösterir. Ayrıca sıfır puanı olan bir kişinin bile kalp krizi geçirme riski mevcuttur.

Koroner kalsiyum skorlama nasıl yapılır?

Başlangıçta BT ile koroner kalsiyum değerlendirmesi, 1980’lerin sonundaki elektron demeti BT tarayıcısının geliştirilmesi ile mümkün hale geldi. Bu makinenin hızı mevcut tarayıcıların hızından çok daha yüksekti. Yüksek hız, koroner atardamarlarda kalsiyum ölçümlerine izin vermek için kalp hareketini  adeta durdurarak  mümkün kıldı.

Son zamanlarda, koroner kalsiyumu değerlendirmek için çok hızlı spiral BT kullanılmaktadır. Bu teknik tarama süresini çok kısaltır. Çoğu zaman yaklaşık 10 saniyelik bir tarama süresi yeterli olabilir.

TOMOGRAFİ NEDİR VE NASIL ÇEKİLİR?

Hastanın genellikle spesifik bir hazırlığa ihtiyacı yoktur. Aç olmasına gerek yoktur.  Yüksek kalp hızı görüntüleme kalitesini düşürebilir, bu yüzden hastalara  taramadan önce kahve veya sigara içmemeleri söylenir. Bazen kalp atış hızını yavaşlatmak için beta blokerler uygulanır. Birçok uzman BT taramasında yer alan radyasyon ile ilgili endişelerini dile getirmektedir. Tekrarlanan prosedürlerde radyasyona bağlı kanser riskinde bir artış olabileceği tahmin edilmektedir.

Koroner arter skorlaması nasıl değerlendirilir?

Arthur Agatston’ın liderliğindeki kardiyologlar, 1980’lerde koroner arter kalsiyum miktarını, ultra hızlı BT taraması olarak bilinen elektron ışınlı bilgisayarlı tomografi kullanarak değerlendiren bir yöntem tanımladılar.
Yapılan çalışmalara dayanarak, koroner arter kalsiyum skorunu aterosklerotik koroner arter hastalığının derecesi ile ilişkilendirmek için aşağıdaki tanımlar kullanılır:

Koroner kalsiyum skoru 0: Tanımlanabilir plak yok. Koroner arter hastalığı riski çok düşük (<% 5)

Koroner kalsiyum skoru 1-10: Hafif teşhis edilebilir plak. Koroner arter hastalığı riski düşük (<% 10)

Koroner kalsiyum skoru 11-100: Kesin, en azından hafif aterosklerotik plak. Hafif veya minimal koroner daralma olasılığı.

Koroner kalsiyum skoru 101-400: Kesin, en az orta derecede aterosklerotik plak. Hafif koroner arter hastalığı olasılığı yüksektir. Önemli ölçüde daralma mevcuttur.

Koroner kalsiyum skoru> 400: Kapsamlı aterosklerotik plak. En az bir önemli koroner arter daralma ihtimali yüksektir.

Koroner arter kalsiyum skorunu yorumlarken yaş ve cinsiyeti göz önüne almak çok önemlidir. Örneğin, 70 yaş üstü erkeklerin % 50’sinde 14,5’den yüksek bir kalsiyum puanı ve 70 yaş üstü  kadınların %50’sinde 13’ün üzerinde bir kalsiyum puanı mevcuttur.

Bunu da Okuyun

TÜMÖR MARKERLARI (BELİRTEÇLERİ) NELERDİR?

Tümör belirteçleri kanserli hücreler veya vücudun diğer hücrelerinin kansere verdiği cevaba göre veya bazı iyi ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.