TULAREMİ NEDİR? NASIL BULAŞIR?

Tularemi, Francisella tularensis bakterisinin neden olduğu hayvan ve insanlarda görülen bir hastalıktır. Tavşan ateşi olarak da adlandırılır.

Tavşanlar ve kemirgenler özellikle bu hastalığa karşı hassastırlar ve salgınlar sırasında çok sayıda hayvanın ölümüne neden olabilir.

Tularemi’ye neden olan bakteri oldukça bulaşıcıdır ve insan vücuduna cilt, göz, ağız veya akciğerler yoluyla girebilir. Tularemi’nin kişiden kişiye geçişi bildirilmemiştir.

Tularemi bulaşma yolları nelerdir?

1-Kene veya kan emici sinekler ile

2-Enfekte hayvanlar ile temas sonrası

3-Bakteri ile kontamine olmuş gıda ve suların tüketilmesi

4-Bakteri ile kontamine olmuş toz veya aerosollerin solunması

Tularemi belirtileri nelerdir?

Tularemi belirti ve bulguları bakterilerin vücuda nasıl girdiğine bağlı olarak değişir. Hastalık hafif formundan hayatı tehdit eden forma kadar farklı belirtiler gösterebilir. Bütün formlara 40 ° C’ye kadar yükselebilen ateş görülür. Bu hastalığın başlıca formları aşağıda listelenmiştir:

1-Ülseroglandüler form:

Bu form, tularemi’nin en yaygın şeklidir ve genellikle kene veya kan emici sinek(geyik sineği) ısırması sonrasında veya enfekte bir hayvanla temas sonrası oluşur. Bakterilerin vücuda girdiği yerde cilt ülseri görülür. Ülsere, bölgesel lenf bezlerinin (genellikle koltukaltı veya kasık ) şişmesi eşlik eder.

2-Glandüler form:

Ülseroglandüler tularemiye benzer ancak ülser içermez.

3-Oküloglandüler form:

Bu form, bakteriler göze bulaştığı zaman oluşur. Bu, bir kişinin enfekte bir hayvanın etleri ile uğraşırken gözlerine dokunursa ortaya çıkabilir. Belirtilerin arasında gözün tahriş ve iltihaplanması ve kulak bölgesinde lenf bezlerinin şişmesi sayılabilir.

4-Orofarengeal form:

Bu form kontamine yiyecek veya sularla bulaşır. Orofarengeal tularemide boğaz ağrısı, ağız ülseri, bademcik iltihabı ve boyundaki lenf bezlerinin şişmesi görülür.

5-Pnömonik form:

Bu en ciddi tularemi formudur. Belirtiler arasında öksürük, göğüs ağrısı ve nefes darlığı bulunur. Bu form, organizmayı içeren solunum tozu veya aerosollerden kaynaklanır. Diğer tularemi formları (ör., Ülseroglandüler) tedavi edilmediğinde ve bakteriler kan dolaşımı yoluyla akciğerlere yayıldığında da ortaya çıkabilir.

6-Tifoidal form:

Bu form, genel semptomların herhangi bir kombinasyonu ile karakterizedir.

Tularemi tanısı nasıl konur ve tedavisi nasıldır?

Tularemi tanısı koymak zor olabilir. Nadir bir hastalıktır ve semptomları diğer yaygın hastalıklarla karışabilir. Bu nedenle, kene ve geyik sineği ile ısırılma durumu, hasta ya da ölü hayvanlarla temas durumu mevcutsa bunun gibi muhtemel maruz kalmaları ortaya çıkartmak önemlidir.

Kan testleri ve kültürleri tanıyı doğrulamaya yardımcı olabilir. F.tularensis üretilmesi güç bir bakteridir. Rutin besiyerlerinde üremez ve üremeleri için sistein veya sistin ile zenginleştirilmiş besiyerlerine ihtiyaç vardır.

Tularemi tedavisinde kullanılan antibiyotikler arasında streptomisin, gentamisin, doksisiklin ve siprofloksasin bulunur. Tedavi genellikle hastalığın evresi ve kullanılan ilaçlara bağlı olarak 10 ile 21 gün sürer. Belirtiler birkaç hafta sürebilir ancak çoğu hasta tamamen düzelir.

Tularemiden nasıl korunulur?

Yürüyüş yaparken, kamp ya da açık havada çalışırken:

Böcek kovucular kullanın.

Ciltten kene ve sineklei uzak tutmak  için uzun pantolon, uzun kollu tişört, gömlek ve uzun çorap giyin.

İşlenmemiş yüzey sularını içmeyin.

Avcılık yapıyor veya hayvanlarla temas ediyorsanız:

Hayvanları, özellikle de tavşanları ve diğer kemiricileri ele alırken eldiven kullanın.
Yemeden önce etleri iyice pişirin.

Bunu da Okuyun

SHIGELLA (ŞİGELLA) NEDİR? HANGİ HASTALIKLARA NEDEN OLUR?

Shigellosis (Şigelloz) Shigella adlı bir bakteri grubunun neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.