HEMOLİTİK ÜREMİK SENDROM NEDİR?

Hemolitik üremik sendrom (HÜS), kırmızı kan hücrelerinin yıkımı, düşük trombosit sayısı ve böbrek yetmezliği ile karakterize bir durumdur.

İki tip HÜS vardır.

1-Tipik HÜS:

Sıklıkla E. coli OH157: H7’nin neden olduğu bir diyare enfeksiyonunu takip eder.

Shiga benzeri toksin olarak adlandırılan ve  ilk olarak Shigella dysenteriae tarafından salgılandığı bulunan ve Escherichia coli tarafından da salgılanan aynı toksinin neden olduğu enfeksiyona bağlı olarak gelişir. HÜS vakalarının çoğu bu enfeksiyona bağlıdır.

2-Atipik HÜS:

Sindirim sisteminin bir enfeksiyonu ile ilişkili değildir. %5-10 vaka bu şekilde gelişir.

Hemolitik üremik sendrom (HÜS) iki vücut sisteminin, kan dolaşımı ve böbreklerin hastalığıdır.

Hemoliz, kırmızı kan hücrelerinin yıkımını tanımlar. Hemolitik üremik sendromda, kılcal damarlardaki kan anormal şekilde pıhtılaşmaya başlar. Kırmızı kan hücreleri tıkanmış kılcal damarlardan geçtiğinde parçalanır. Böbreklerde ise  böbrek yetmezliği , üre ve diğer atık ürünler kan dolaşımında biriktiğinde ortaya çıkar, çünkü böbrekler onları filtreleyemez ve atamaz.

Böbreklerin nasıl çalıştığını öğrenmek için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

BÖBREKLER NASIL ÇALIŞIR?

HÜS aynı zamanda trombotik trombositik purpura (TTP) olarak adlandırılan kılcal damarlar içinde benzer bir  pıhtılaşma işleminin neden olduğu bir başka hastalık ile de ilgilidir.

E.coli toksini dışında HÜS nedenleri nedir?

Hamilelik ve erken doğum sonrası (doğumdan sonra) ve doğum kontrol haplarının kullanımı HÜS ile ilişkilidir.

Streptococcus pneumoniae bakterisinin neden olduğu pnömoni bir başka olası faktörüdür. HUS bu yaygın enfeksiyonun nadir bir komplikasyonudur. Çoğu zaman, bu pnömoni ayaktan hasta olarak antibiyotiklerle tedavi edilir. Bununla birlikte, atipik HUS’un% 40’ının sebebidir.

İlaçlar, bazı kemoterapi ve immün baskılayıcı ilaçlar, doğum kontrol hapları, tiklopidin (Ticlid, bir anti-trombosit ilaç) ve kinin (Quinerva, Kinit) HÜS ile ilişkili olabilir.

AIDS HÜS ile ilişkili olabilir.

Hemolitik üremik sendromun belirtileri nelerdir?

Tipik HÜS’te, gastroenterit, semptom olarak karın krampları, kusma ve bol kanlı, sulu ishal ile kendini gösterir. Bu, ciddi su kaybına, zayıflığa,halsizliğe ve ayrıca kusma ve ishalden kaynaklanan sodyum, potasyum ve klorür kaybından dolayı elektrolit dengesizliklerine neden olabilir.

Anemi ve üremi genellikle zayıflık, uyuşukluk ve uyuklama ile kendini gösterir.

Nöbetler meydana gelebilir.

Düşük platelet sayısından (trombositopeni) dolayı purpura veya deride küçük kanama alanları görülebilir.

HÜS tanısı nasıl konur?

Özellikle kanlı ishali olan küçük bir çocukta,doktorunuz hastalıktan şüphelenir ve laboratuar testleri yaptırmanızı ister.  Anormal laboratuar testleri teşhisi doğrular. Bu anormal bulgular şunlar olabilir:

1-Hemolitik anemi:

2-Trombositopeni:

Trombosit sayısının düşük olması.

Trombositopeni nedenleri için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

TROMBOSİTOPENİ NEDEN OLUR? BELİRTİLERİ NELERDİR?

3-Üremi:

Böbrek fonksiyonları, normal olarak böbrek tarafından filtrelenen kandaki atık ürünlerin seviyesinin test edilmesiyle ölçülebilir. BUN (kan üre nitrojeni) ve kreatinin, bu böbrek fonksiyonunun ölçümleridir. Seviyeler yükseldiğinde, böbreklerin metabolizmanın atık ürünlerini vücuttan temizleyemediği bir böbrek yetmezliği veya üremi belirtisidir.

Üre kreatinin neden yükselir? Aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

ÜRE KREATİNİN NEDEN YÜKSELİR?

4-Anormal idrar bulguları:

İdrarda olmaması gereken hemolitik üremik sendromda idrarda kan ve protein bulunabilir.

İdrarda kan neden olur? Aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

İDRARDA KAN NEDEN OLUR?

5-Gaita kültürü:

E.coli O157: O7 çocuklarda HUS’un en yaygın nedenidir; Dışkı örneklerinden kültür yapılır ve bakteri varlığı gösterilir. Vücut genellikle bir hafta içinde bakterileri dışkıdan temizlediği için negatif bir test hastalığı dışlamaz. Pozitif bir test, HÜS’un doğrulanmasına yardımcı olur ve enfeksiyonun kaynağı belirlenmeye çalışılır.

HÜS nasıl tedavi edilir?

Çocuklarda tipik HÜS kendi kendini sınırlama eğilimi gösterir ve destekleyici tedavi genellikle yeterli olur. Bu, rehidrasyon (kaybedilen suyun yerine konması)  ve diyare ile kaybedilen sodyum ve potasyum gibi elektrolitlerin yeniden dengelenmesi için intravenöz sıvıların verilmesin içerir.

Kan transfüzyonu (nakli) sadece hemoglobinin 6 veya 7 g / dL’nin altına düştüğü ciddi anemi vakalarında yapılır.

Böbrek yetmezliği, genellikle gözlem ve destekleyici tedavi ile önlenebilir  ve diyalize sıklıkla ihtiyaç duyulmaz.

Atipik HÜS’lu erişkinler, çocuklardan daha agresif tedaviye ihtiyaç duyarlar. Yukarıda tartışılan destekleyici tedavinin yanı sıra, plazmaferez veya plazma değişimi gerekli olabilir. Diyalize ihtiyaç duyulabilir.

Eculizumab (Soliris), atipik HÜS tedavisinde FDA tarafından onaylanmıştır. Kapiller kan damarlarındaki kan pıhtılaşmasını azaltan ve hücrelerin potansiyel yıkımını azaltan bir monoklonal antikordur.

Bunu da Okuyun

SİNÜZİTİ ÖNLEMEK İÇİN NE YAPABİLİRSİNİZ?

Burnumuzda çoğunlukla zararsız olan milyonlarca bakteri bulunmaktadır. Ancak bu bakteriler, vücudumuzdan mukus (sümük, salya gibi) ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.