NADİR GÖRÜLEN ALIŞILMADIK 5 PSİKOLOJİK BOZUKLUK

Ruh sağlığımız beden sağlığımız kadar önemlidir ve bazen ruh hastalıklarının tedavisi fiziksel hastalıklardan daha zordur. Bu yazımızda psikiyatrik hastalıklar içinde çok nadir görülen fakat bir o kadar da ilginç 5 hastalıktan bahsedeceğiz.

İşte nadir görülen alışılmadık 5 psikolojik bozukluk:

psikiyatr1-Cotard Sendromu:

1880 yılında Fransız nörolog Jules Cotard tarafından tanımlanmıştır. Bu hastalığa yakalanan kişi kendisinin ölü olduğuna, var olmadığına, kokuştuğuna ve vücudundaki tüm kanın yok olduğuna inanmaktadır. Çoğunlukla şizofreni ve psikotik depresyonlu hastalarda görülür ve altta yatan hastalık tedavi edildiğinde bu hastalık da tedavi edilmiş olur.

 

cift2-Reduplikatif paramnezi:

Reduplikatif paramnezili hastalar bir yerin ya da lokasyonun çift kopyası olduğuna inanırlar. Bir yerin 2 ya da daha fazla yerde bulunduğuna veya bir yerin başka bir yerde daha bulunduğuna inanırlar. İlk kez 1903 yılında Nörolog Arnold Pick tarafından Alzheimer’lı bir hastada tanımlanmıştır.

 

 

yabancı el sendromu, alien hand syndrome, alien hand syndrome nedir, alien hand sendromu nedir, alien hand sendromu vikipedi ,alien el sendromu ,yabancı el sendromu vikipedi ,alien hand syndrome youtube3-Alien hand sendromu (Yabancı el sendromu):

Kişinin ellerinden birisi kendisinin değilmiş gibi kendi isteminde olmadan kontrol dışı hareket etmesidir.  Bu rahatsızlıkta beynin sağ tarafı ile sol tarafı arasında iletişimsizlikten şüphelenilmektedir.

 

 

boanthropy nedir,boanthropy sendromu, boanthropy kimdir, boanthropy sozluk, boanthropy ne demek, boanthropy uludağ sözlük, boanthropy ekşi sözlük, boanthropy sözleri4-Boantrophy (Öküz Sendromu):

Boantrophy kişinin kendisini bir inek ya da öküz olduğunu zannettiği ciddi bir psikolojik rahatsızlıktır.

 

 

ask5-Erotomani:

Kişi bir başkasının kendisine aşık olduğuna inanır ve buna kendisini o kadar inandırır ki, bu kişinin kendisine aşkını ilan ettiğini inanır.

Bunu da Okuyun

NEGATİF DÜŞÜNCELERİNİZDEN NASIL KURTULABİLİRSİNİZ?

Düşüncelerinize genellikle olumsuzluk mu hakim? Çevrenizdeki, toplumdaki insanlara, ortam koşullarına ve hatta kendinize karşı bile ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.