ŞİZOFRENİ HAKKINDA YANLIŞ BİLİNEN 9 DOĞRU

sizofrenŞizofreni ruhsal bozukluklar arasında üzerinde en fazla araştırma yapılan ve sadece tıp alanında değil edebiyat, sinema gibi sanat dallarında da popüler olan bir hastalıktır.

Şizofreni ile ilgili 12 maddede şizofreni nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

 

 

Aşağıda da şizofreni hakkında yanlış bilinen 9 doğruyu bulabilirsiniz. 

1-Şizofreni hastaları birden fazla kişiliğe sahiptir.

Yanlış. Şizofreni hakkında bilinen en büyük yanlışlardan biri şizofreni hastalarının iki ayrı insana ait bölünmüş bir kişiliğe sahip olduğudur. Şizofreni olan bir kişi, iki farklı kişiliği yoktur. Bunun yerine, gerçekle bağdaşmayan yanlış fikirleri vardır ve gerçekle temasını kaybetmiştir. Hastalığın çoklu kişilik bozukluğu ile bir ilgisi yoktur.

2-Şizofreni hastalarının çoğu şiddete eğilimli ve tehlikelidir.

Yanlış. Şizofreni hastaları zaman zaman beklenmedik hareketler yapabilseler de, özellikle tedavi alıyorlarsa şiddet eğilimi göstermezler. Şiddet eylemlerinde bulunan şizofreni hastalarının genellikle çocukluk çağına ait davranış sorunları veya madde kötü kullanımı gibi başka koşulların varlığı söz konusudur.

3- Kötü ebeveynlik şizofreninin nedenidir. 

Yanlış. Şizofreni bir akıl hastalığıdır. Kalıtım, travma ve uyuşturucu dahil olmak üzere birçok nedeni vardır. Bir ebeveyn olarak yaptığınız hatalar çocuğunuzun şizofreni olmasına neden olmaz.

4-Anne babanızda şizofreni varsa, siz de şizofren olursunuz.

Yanlış. Genlerin bu hastalıkta rolü olduğu bir gerçektir fakat ailede birinin şizofren olması sizin de olacağınız anlamına gelmez. Anne ya da babadan birinin hasta olması, şizofren olma riskini %10 arttırır. Birden fazla aile üyesinde hastalık olması riski biraz daha arttırır.

5-Şizofrenler zeki değildir.

Yanlış. Yapılan araştırmalarda şizofreni hastalarının dikkat, öğrenme ve hafıza gibi zihinsel becerilerinde daha fazla sorun olduğu saptanmıştır fakat bu onların zeki olmadığı anlamına gelmez. Rus balet Vaclav Nijinski ve Nobel ödüllü matematikçi John Nash gibi tarih boyunca pek çok yaratıcı ve akıllı insanın aynı zamanda şizofreni hastası olduğu bilinmektedir.

6-Şizofreni hastalarının yeri akıl hastanesidir.

Yanlış. Geçmiş zamanlarda ruhsal hastalığı olan insanların huzur evlerine ya da hapishanelere gönderildiği dönemler olmuştur fakat artık günümüzde daha az hasta uzun vadeli olarak sağlığı kuruluşlarına yerleştirilmektedir.

7-Şizofreniler her hangi bir işte çalışamazlar.

Yanlış. Şizofreni için her gün işe gitmek zor olabilir fakat doğru tedavi ile birçoğu kendi beceri ve yeteneklerini uygun bir pozisyon çalışabilirler.

8-Şizofrenler tembeldir. 

Yanlış. Şizofreni hastaları giyinme ve banyo gibi günlük ihtiyaçlarını yapmakta zorluk çekebilirler fakat bu onların tembel olduğu anlamına gelmez.  Bazılarının sadece kendi günlük rutin işlerde biraz daha fazla yardıma ihtiyaçları vardır.

9-Şizofreniden kurtulmak mümkün değildir. 

Yanlış. Şizofreni tedavisi zor olabilir ama imkansız değildir. Doğru ilaç tedavisi ile bu hastalığı olan insanların yaklaşık % 25’i tamamen iyileşir. % 50’sin de ise semptomlarda iyileşme görülür ve birçok kişi tam ve üretken bir hayat yaşayabilir.

Bunu da Okuyun

NEGATİF DÜŞÜNCELERİNİZDEN NASIL KURTULABİLİRSİNİZ?

Düşüncelerinize genellikle olumsuzluk mu hakim? Çevrenizdeki, toplumdaki insanlara, ortam koşullarına ve hatta kendinize karşı bile ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.