ELMA SİRKESİNİN 11 FAYDASI

elma-sirkesiElma sirkesi salata soslarında, turşularda ve koruyucularda yaygın olarak kullanılan bir sirke çeşididir. Elma sirkesinin sayısız sağlık faydalarından bahsedilmektedir.

Elma sirkesinin tıbbi yararlarının kökenleri onu her derde deva olarak  düşünen “Tıbbın Babası” olan Hipokrat dönemine kadar gider. Hipokrat, bal ve sirke karışımı oksimeli göğüs tıkanıklığı, ateş, kramp ve enfeksiyon gibi çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmak üzere üretmiştir.

Elma sirkesinin yaygın soğuk algınlığı, saç ve deri sorunları, siğiller, kilo kontrolü, enfeksiyon gibi  çeşitli sağlık sorunlarıyla başa çıkmada faydalı olan tıbbi ve besleyici özellikleri vardır.

Elma şarabı, elma suyunu fermente ederek elde edilen alkollü bir içecektir. Elma şarabı ile  Mycoderma aceti mayası ile inkübasyonu sonucu elma sirkesi oluşur. Maya hücreleri, elma şarabında bulunan alkolü (etanol) metabolize eder ve asetik asiti ortama bırakarak elma sirkesinin karakteristik bir renk ve kokusu ortaya çıkar. Daha sonra bu oluşum filtrelenir, damıtılır ve işlenerek piyasada gördüğümüz köpüklü ve şeffaf elma sirkesi elde edilir.

Elma sirkesinin sağlığa olan faydaları:

Elma sirkesi, potasyum, sodyum, magnezyum, kalsiyum, fosfor, klor, kükürt, demir, flor , beta-karoten, pektin gibi bir dizi yaşamsal mineraller içerir.

Elma sirkesinin faydalı olduğu durum ve hastalıkları aşağıda bulabilirsiniz:

1-Soğuk algınlığı ve öksürük:

Elma sirkesi ve ılık suyla karıştırılmış bal kombinasyonu soğuk algınlığı, öksürük ve boğaz ağrısı ile başa çıkmada birebirdir.  Biraz zencefil eklenmesi bu karışımın tıbbi faydalarını arttıracaktır.

ÖKSÜRÜĞÜ TEDAVİ ETMENİN DOĞAL YOLLARI

2-Hazımsızlık:

Hazımsızlık, mide asit içeriğindeki azalmaya bağlı olarak ortaya çıkar. 1 bardak ılık suya 1 çorba kaşığı elma sirkesi eklenerek yemek öncesi veya sırasında içilmesi asit dengesini düzeltmeye ve sindirimi iyileştirmeye yardımcı olur. Reflü ve mide ekşimesi ile başa çıkmada oldukça yararlıdır.

3-Kolesterol düzeyi: 

Araştırmalar elma sirkesinin trigliserid seviyesini ve düşük yoğunluklu lipoprotein kolestrolü (LDL-C) yani kötü kolestrolü düşürerek kan lipid profilini geliştirdiğini ve yüksek yoğunluklu lipoprotein kolestrolü (HDL-C ) veya iyi kolestrolü arttırdığını göstermiştir.

YÜKSEK KOLESTEROLÜN 7 NEDENİ

4-Kan şeker düzeyi:

Deney hayvanları ve insanlar üzerinde yapılan çalışmalar elma sirkesinin antiglisemik etkilerini göstermiştir. İnsülin direnci çeken insanlarda şeker düzeylerini korumak için gerekli olan insülin duyarlılığını geliştirdiği saptanmıştır.  Bununla birlikte, bazı çalışmalar zıt etkileri de ortaya çıkarmıştır ve bu nedenle bu sağlık yararının bugün itibariyle tartışmalı kalmaya devam ettiği belirtmekte fayda vardır.

5-Kilo verme: 

Journal of Diabetes Care’de yayınlanan bir araştırmada elma sirkesi tüketiminin kilo vermeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Elma sirkesinin yağ kaybını arttırmasının birkaç nedeni vardır, bu nedenlerden biri elma sirkesinin şeker isteğini azaltması ve detoksifikasyonunu arttırmasıdır. Bir başka araştırma, elma sirkesinde bulunan asetik asit ile takviye edilmesinin farelerde vücut yağını % 10 düşürdüğünü göstermiştir.

KİLO VERMEDE BAŞARIYA ULAŞMANIN 6 STRATEJİK YOLU

6-Kemik sağlığı:

Kalsiyum, potasyum, magnezyum ve diğer hayati minerallerin elma sirkesinde bol olarak bulunması kemik sağlığını korumada oldukça faydalıdır. Ayrıca osteoporoz ve diğer dejeneratif kemik hastalıklarından korunmayı sağlar. 

7-Saç sağlığı: 

Elma sirkesi doğal bir saç kremi olarak kullanılabilir ve saçınızı parlaklaştırır. Eski bir şampuan şişesini alıp, 1 çorba kaşığı elma sirkesi ve 1 su bardağı su doldurun. En iyi sonucu elde etmek için haftada üç kez şampuan yaptıktan sonra saçınıza dökün.

8-Cilt sağlığı: 

Bir bardak su ile karıştırılan yarım fincan elma sirkesi yumuşak ve parlayan ciltler için etkili bir tonlayıcıdır. Düzenli olarak kullanılması cildin pH dengesini korur, cilt enfeksiyonlarını, sivilceleri önler ve böylece cildin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

SAĞLIKLI BİR CİLT İÇİN GEREKLİ OLAN 4 VİTAMİN

9-Diş sağlığı:

Elma sirkesi doğal diş beyazlatıcısı olarak kullanılabilir. Elma sirkesi ile dişlerinizi en az 1 dakika boyunca ovun. Daha sonra ağzını suyla durulayın. Elma sirkesinin pH’si dişlerinizdeki lekeleri doğal olarak beyazlatmaya yardımcı olur ve lekeleri kaldırabilir.

10-Siğil tedavisi:

Elma sirkesini siğil üzerine topikal olarak koyun ve bir bandajla kapatın. 1 gece siğilin üzerinde kalan bandajı sabahleyin kaldırın. Tedavinin etkisi bir kaç hafta içinde görülebilir. 

11-Kanser: 

Elma sirkesinin antitümör özellikleri, kanser önleme ve kontrolündeki rolünü incelemek amacıyla incelenmektedir. Serbest radikalleri nötralize etmekte olan antioksidan rolü de aynı bağlamda araştırılmaktadır.

KANSER RİSKİNİZİ AZALTMANIN 20 YOLU

Bunu da Okuyun

POTASYUMA NEDEN İHTİYACIMIZ VAR?

Potasyum nedir? Potasyum, hücrelerin doğru şekilde çalışmasına yardımcı olan bir mineraldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.