KOENZİM Q10 NEDİR? NE İŞE YARAR?

Koenzim Q10 (CoQ10) vitamine benzer bir maddedir  ve vücudun her hücresinde bulunur.

Vücudunuz CoQ10’u üretir ve hücre büyümesi ve bakımı için ihtiyaç duyduğu enerjiyi üretmek için kullanır. Ayrıca, vücudu zararlı moleküllerin neden olduğu hasarlardan koruyan bir antioksidan görevi de görür.

Antioksidan etkisi en yüksek besin kaynağı görmek için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz:

ANTİOKSİDAN ETKİSİ EN YÜKSEK 20 BESİN KAYNAĞI

CoQ10 vücudumuzda doğal olarak üretilir ve yaşlandıkça miktarı azalır. Bununla birlikte CoQ10, çok çeşitli gıdalarda az miktarda doğal olarak bulunur, fakat özellikle kalp, karaciğer, böbrek gibi  etlerde, sardalya, uskumru ve yer fıstığı gibi gıdalarda yüksek seviyelerde bulunur.

Koenzimler enzimlerin gıdaları sindirmek ve diğer vücut işlemlerini gerçekleştirmek için çalışmasına yardımcı olur ve kalp ve iskelet kaslarını korumaya yardımcı olurlar.

CoQ10, bir besin takviyesi olarak mevcuttur. Q10, vitamin Q10, ubiquinone veya ubidecarenone olarak da bilinir.

Koenzim Q10 ne amaçla kullanılır?

Kalp, beyin hastalıkları, diyabet ve kanser gibi hastalıklarla düşük CoQ10 seviyeleri arasında bir bağlantı olduğu düşünülmüştür fakat CoQ10’un düşük seviyelerinin bu hastalıklara neden olup olmadığı ya da bunların bir sonucu olup olmadığı net değildir.

Kesin olan şey  çok sayıda araştırma CoQ10’un sağlık açısından faydalarını ortaya çıkarmıştır.

İşte aşağıda CoQ10 hakkında bilmeniz gerekenler:

CoQ10 hücrelerin mitokondrilerinde depolanır. CoQ10 üretimi yaşlandıkça azalır. Böylece, yaşlı insanlarda eksikliği görülebilir.

CoQ10 eksikliğinin diğer bazı nedenleri şunlardır:

♦B6 vitamini eksikliği gibi beslenme eksiklikleri
♦CoQ10 sentezinde veya kullanımında genetik bozukluklar
♦Mitokondriyal hastalıklar
♦Statin tedavilerinin yan etkileri

CoQ10 faydaları şunlardır:

1-Kalp yetmezliği tedavisinde yardımcı olur.

Kalp yetmezliği genellikle koroner arter hastalığı veya yüksek tansiyon gibi diğer kalp rahatsızlıklarının bir sonucudur. Bu durumlar artmış oksidatif hasara, arter ve ven inflamasyonuna yol açabilir.

CoQ10, kalp fonksiyonunu iyileştirerek, ATP üretimini artırarak ve oksidatif hasarı sınırlayarak kalp yetmezliğini tedavi etmeye yardımcı olur.

2-Beyin için gereklidir.

CoQ10’un beyin hücrelerini oksidatif hasara karşı koruduğu ve beyin hastalığına yol açabilecek zararlı bileşiklerin etkisini azalttığı gösterilmiştir.

Mitokondri, beyin hücrelerinin ana enerji jeneratörüdür.

3-Akciğerleri koruyucu etkisi vardır.

Akciğerler en fazla oksijen ile temas eden organlardır. Bu onları oksidatif hasara karşı çok hassas hale getirir. CoQ10, akciğer hastalıklarına yol açan oksidatif hasarı ve inflamasyonu azaltabilir.

4-Kanseri önlemede yardımcı olur.

Oksidatif stresin hücre hasarına neden olduğu ve işlevlerini etkilediği bilinmektedir .Vücudunuz oksidatif hasara karşı etkili bir şekilde mücadele edemezse, hücrelerinizin yapısı zarar görebilir ve muhtemelen kanser riskini artırabilir.

CoQ10,kanseri önleme ve tekrarlamasında güçlü bir şekilde etkisi bulunan hücre DNA’sının ve hücre sağ kalımının korunmasında kritik bir rol oynar.

5-Cildin yaşlanmasını yavaşlatır.

Cildiniz vücudun en büyük organıdır ve yaşlanmaya hızlandıran zararlı ajanlara yaygın olarak maruz kalmaktadır. Bu ajanlar dahili veya harici olabilir. Bazı iç zarar verici faktörler arasında hücresel hasar ve hormonal dengesizlikler bulunur. Dış faktörler, UV ışınları gibi çevresel ajanları içerir.

CoQ10 doğrudan cilde uygulandığında, güneş ışınlarının yol açtığı hasarı azaltabilir ve antioksidan korumayı artırabilir. CoQ10 takviyesi ayrıca cilt kanseri riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

6-Diyabet tedavisine yardımcı olur.

Oksidatif stres, hücre hasarını arttırabilir ve bu diyabet gibi metabolik hastalıklara neden olabilir. Anormal mitokondriyal fonksiyon ayrıca insülin direnci ile ilişkili olduğu bulunmuştur.

CoQ10 takviyesi, insülin hassasiyetini artırmaya ve kan şekeri seviyelerini geliştirmeye yardımcı olabilir.

7-Üreme fonksiyonlarının iyileşmesine yardımcı olur.

CoQ10’un antioksidan özellikleri, sperm kalitesini artırmaya yardımcı olur ve kadınlarda yumurtaların sayısında ve kalitesindeki düşüşü azaltır.

8-Egzersiz performansını arttırır.

Oksidatif stres, kas fonksiyonunu ve dolayısıyla egzersiz performansını etkileyebilir. Egzersiz performansı oksidatif stres ve mitokondriyal disfonksiyondan etkilenebilir. CoQ10, oksidatif hasarı azaltmaya, egzersiz kapasitesini artırmaya ve yorgunluğu azaltmaya yardımcı olur.

CoQ10’un yan etkileri nelerdir?

Standart CoQ10 dozu günde 90 mg ile 200 mg arasındadır. CoQ10, az sayıda yan etkisi olması nedeniyle güvenli olarak kabul edilir.

Hafif yan etkiler şunları içerebilir:

Karın ağrısı
İştah kaybı
Mide bulantısı
İshal
Baş ağrısı
Uykusuzluk
Baş dönmesi
Sinirlilik
Gebelik ve emzirme sırasında CoQ10 kullanımının güvenliği sağlanmamıştır. Hamileler ve emzirenler CoQ10 kullanmamalıdır.

CoQ10, warfarin (Coumadin, Jantoven) gibi kan inceltici ilaçları daha az etkili hale getirebilir. Bu yüzden bu ilaçları kullananlar CoQ10 kullanmamalıdır.

Bunu da Okuyun

POTASYUMA NEDEN İHTİYACIMIZ VAR?

Potasyum nedir? Potasyum, hücrelerin doğru şekilde çalışmasına yardımcı olan bir mineraldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.